Kıymalı et yemekleri

Kıymalı et yemekleri için bir birinden nefis et yemeği tarifleri ve kıymalı et yemekleri tarifi önerilerimizi et yemekleri sitesi; etyemegi.com sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

Kıyma; etlerin elle veya makina ile çekilerek çok ince hale getirilmesidir. Bazı ülkelerde domuz, eşşek, at gibi hayvanların da etlerinden kıyma yapılıyor olsa da, ülkemizde bu tür hayvanların tüketimi makul kabul edilmediğinden genel olarak dana etleri, koyun etleri ve kuzu etlerinden kıyma elde edilmekte olup özellikle son yıllarda kırmızı et fiyatlarına oranla daha düşük maliyetler ile elde edilen hindi ve tavuk kıyması üretimi de yaygınlaşmaya başlamıştır. Kıyma çekilirken, kıyma makinesi, zırh mutfak robotu veya dişli öğütücüsü gibi cihazlar kullanılmaktadır.

Et Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her yörede sıklıkla tüketilen ve sevilen kıymalı yemekler için beyaz et ve kırmızı etlerden imal edilen kıyma ise pek çok yemek ve kebapların yapımı için kullanılmaktadır. Kıymalar genel olarak yemeklik kıyma ve köftelik kıyma olarak ikiye ayrılmaktadır. Yemeklik kıymalar daha yağlı olmaktadır.

Örneğin; 100 gramlık bir sığır etinden imal edilen kıymanın %70’i et, %30’u yağ’dan oluşmaktadır. Porsiyon miktarı; 100 gram olan bir sığır etinden imal edilmiş kıymada 332 (kcal) kalori bulunmakta olup içerisindeki toplam yağ oranı 30 gram iken içeriğindeki trans yağ oranı ilse 1.8 gramdır. Ayrıca 78 mg kolesterol, 67 mg sodyum, 218 mg potasyum, 14 gram protein barındarımaktadır. İçeriğindeki karbonhidrat, diyet lifi ve şeker oranı ise sıfırdır.

Et yemekleri için bir birinden nefis etli yemek önerileri paylaştığımız et yemeği tarifi sitesi; etyemegi.com sayfalarımızda sizler için pek çok kıymalı et yemekleri tarifi paylaşmaya başladık. Kabak ile yapılan kıymalı kabak oturtma tarifi, Güneydoğu bölgesi ve Muş ilinin yöresel lezzetlerinden biri olan Muş köftesi tarifi, Minik köfteler ile çeşitli garnitürlerin birlikte servis edildiği misket köftesi tarifi, tepsi kebapları içinde en sevilen kebaplardan birisi olan mini fırın kebabı tarifi, patates ile yapılıp patates ile servisi sunulan yufkalı nezaket köftesi tarifi, meşhur yöresel lezzetlerden biri olan ve patlıcanla yapılan Ali nazik tarifi, sebze ve eti bir arada tüketmeyi sevenlerin özellikle tercih ettiği köfteler arasında yer alan ıspanaklı köfte tarifi, sade pilav yerine çeşnili pilav sevenlerin özellikle tercih ettiği kıymalı pilav tarifi, Arnavut mutfağı yemekleri arasında en sevilen tadlardan biri olan kıymalı Arnavut pırasası tarifi gibi pek çok kıymalı yemek tarifleri için sayfalarımızı takip edebilir ve inceleyebilirsiniz.

Bir birinden nefis kıymalı yemek tarifi ve kıymalı kebap tarifleri sayfalarımızda sizin tarafından incelenmeyi bekliyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Mini fırın kebabı tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Ispanaklı kıymalı köfte tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Kıymalı kabak oturtma tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Ali nazik tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Misket köfte tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Kıymalı pilav tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Yufkalı nezaket köftesi tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Muş köftesi tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.
Kıymalı Arnavut pırasası tarifi ve kıymalı et yemekleri için kıymalı yemek tarifleri , et yemeği tarifleri sitesi; etyemegi.com sayfalarında paylaşılmaktadır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir